19 Ağustos 2013

Nasıl Anlatmalı


NewYork'ta Broklyn köprüsü üzerinde dilenen kör bir dilenci, bir gün şairin dikkatini çeker. Dilencinin boynunda asılı bir tabela vardır.

Şair, dilenciye günlük kazancının ne kadar olduğunu sorar. Dilenci de sekiz-on dolar kadar olduğunu söyler. Bunu üzerine şair, dilencinin boynuna asılı tabelayı ters çevirerek bir şeyler yazar.

"Şimdi buraya senin kazancını artıracak bir şeyler karaladım. Bir hafta sonra yanına geldiğimde bana sonucunu söylersin." der ve oradan ayrılır.

Şair, bir hafta sonra dilencinin yanına uğrayıp kendini tanıtınca dilenci: "Bayım size ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir haftada kazancım ikiye katlandı. Çok merak ediyorum tabelaya neler yazdınız?" der.

Bunun üzerine şair gülümser ve “Tabelada “Doğuştan körüm, yardım edin" yazıyordu. Bense “Bahar gelecek ama ben yine göremeyeceğim” diye yazdım der.


Önemli olan, anlatılmak istenen şeyi en iyi şekilde anlatmak olduğuna göre; her şeyin daha iyi anlatılabileceği bir yol vardır. Yeter ki onu bulmaya, uygulamaya ve ufkunuzu bu doğrultuda genişletmeye uğraşalım...